Blog

Na której ręce nosi się zegarek?

Zegarki do noszenia na rękę to elementy, które dla wielu osób stanowią codzienny element ubioru. Głownie spełniają one funkcję użytkową – pozwalają one na bieżąco sprawdzać czas i zawsze mieć go przy sobie. Ponad to są stanowią swego rodzaju biżuterię, ciesząc przy tym oko użytkownika. Są dodatkiem, który dopełni każdą stylizację i nadaj jej odpowiedniego charakteru. Dobrze dobrany model sprawi też, że będziemy prezentować się bardziej szykownie i elegancko. Dla niektórych osób niezmiernie istotne jest, aby przy pomocy drogiego zegarka na nadgarstku podkreślić swój status materialny oraz pozycję. Współczesny rynek oferuje wiele różnych rodzajów oraz modeli zegarków, wykonanych w eleganckim wydaniu, bardziej casualowym, który sprawdzi się do codziennego użytku lub sportowym. Wśród nich każdy człowiek znajdzie idealny zegarek do codziennego użytku, na wielkie wyjścia, czy do uprawiania aktywności fizycznej. Zegarek dobrany w odpowiedni sposób spełni oczekiwania użytkownika, będzie pasował do konkretnych zastosowań i prezentował się w sposób, który będzie nam odpowiadał. Idealnie dobrany czasomierz będzie funkcjonalny, wygodny w użytkowaniu oraz będzie pasował nam wizualnie. Kiedy zdecydujmy się na rozwiązanie najlepsze dla siebie, pojawia się pytanie, na której ręce nosi się zegarek? Tradycja mówi, że zegarek powinien znajdować się na lewej dłoni. Jednak warto zastanowić się, czy te zasady nadal obowiązują i czy warto się do nich stosować w codziennym życiu. A może warto kierować się czymś innym?

Noszenie zegarków – historia

Wiele zasad, które stosujemy aktualnie podczas wybierania swojego stroju, czy właśnie sposobu noszenia poszczególnych części garderoby wywodzi się z historii oraz tego, jak do tematu podchodzili nasi przodkowie. Dotyczy to np. noszenia obrączek na odpowiednim palcu. Tak też jest z zegarkami na rękę. W ubiegłym stuleciu mężczyźni, którzy byli żonaci zakładali na prawą rękę obrączkę, zaś na lewą zegarek. Tak, aby zachować równowagę wśród noszonych na sobie akcesoriów i dodatków. W dawnych latach zegarek umieszczony na lewej ręce informował o stanie cywilnym mężczyzny. W ten sposób możliwe było określenie swojej niedostępności nawet, kiedy obrączka akurat była niewidoczna, ponieważ przykładowo dłoń znajdowała się w kieszeni. Noszenie zegarka na nadgarstku prawej ręki oznaczało wolnego mężczyznę, ponieważ nie posiadał on na prawej dłoni obrączki. Takie umiejscowienie zegarka mogło też być odbierane, jako nieeleganckie zachowanie, czy jako oznaka homoseksualizmu. Przywiązywano bardzo dużą uwagę do tego, na której ręce znajduje się zegarek. Ważne było pamiętanie o ubraniu go na właściwe miejsce, tak aby ktoś nie wyciągnął pochopnych wniosków na nasz temat.

Co wpływa na to, na której ręce nosi się zegarek?

Współcześnie często zegarek znajduje się na ręce, z której po prostu rzadziej korzystamy. Dla osób praworęcznych będzie to lewy nadgarstek. Wtedy nie będzie on przeszkadzał podczas codziennych czynności – pisanie, jedzenia itd. Dzięki temu sprzęt nie będzie narażony na stuknięcia, zarysowania, czy innego typu zniszczenia. Takie umieszczenie zegarka zapewnia też wygodną obsługę jego przycisków, ustawianie godziny, czy innych rzeczy. Trudniej mogą mieć osoby leworęczne, które umieszczą zegarek na prawej ręce, ponieważ obsługiwanie przycisków może być wtedy utrudnione. Jednak aktualnie stanowi to już mały problem, dlatego że producenci zegarków coraz częściej decydują się na wykonywanie modeli, które są dostosowane do potrzeb osób leworęcznych oraz sposobu noszenia przez nich zegarków.
Na sposób noszenia przez nas zegarków poza wygodą może wpływać także narzucany nam wariant ich noszenia. Czasem producenci wykonują czasomierze w taki sposób, który nie daje możliwości wyboru odpowiedniego dla siebie rozwiązania.
Wśród różnych modeli zegarków znajdziemy zarówno te męskie, jak i też te damskie. Warto zastanowić się, czy płeć użytkownika ma wpływ na to, na którym nadgarstku powinien znajdować się zegarek. Mianowicie w aktualnych czasach nie obowiązują społeczne normy, odgórne zasady, które warunkują nam sposób ich noszenia. Obowiązują tu więc te same zasady, jak w przypadku męskich modeli.

Na której ręce nosić zegarek?

Z tradycji wynika, że zegarek znajdował się w przeszłości praktycznie zawsze na lewej ręce. Niektórzy nadal uważają, że noszenie zegarka na ręce przeciwnej do dominującym jest rozwiązaniem w najlepszym tonie. Patrząc na to, że większość ludzi na świecie jest praworęczna – zegarki według tej zasady powinny być także noszone na lewym nadgarstku.
Jednak ogólnie mówiąc we współczesnych czasach nie obowiązują sztywne normy, co tego na jakiej ręce powinien znajdować się zegarek, tak aby spełnione były zasady savoir – vivre. Coraz więcej osób jest zdania, że najważniejsza jest wygoda użytkowania zegarka, tak aby dla nas było one jak najbardziej komfortowe, a nie uciążliwe. Przy wyborze nadgarstka na który założymy zegarek warto też zwrócić uwagę na to, czy na ręce dominującej nie będzie on narażony na różnego rodzaju zniszczenia – zarysowania, pęknięcia, stuknięcia itd. Wszystko to dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn, którzy chcą wybrać odpowiedni nadgarstek na swój zegarek. W takiej sytuacji warto we własnym zakresie zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – nasza wygoda, czy stosowanie się do zasad, które kiedyś zostały przyjęte i już nie są wyznacznikiem tego, jak mamy się zachować. Dzięki temu znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla siebie i będziemy mogli zastosować je w codziennym użytkowaniu zegarka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *